Najdroższe transfery w historii piłki nożnej 

Piłka nożna to dyscyplina, która bez wątpienia jest najbardziej popularnym sportem na całym świecie. W związku z tym, że budżety klubów piłkarskich, m.in. dzięki hojnym sponsorom, są często bardzo wysokie, zarobki piłkarzy mogą przyprawić o zawrót głowy. Mimo że wielkie pieniądze w futbolu nikogo już nie dziwią to jednak kwoty, jakie wydano za niektórych zawodników, są nawet dla kibiców tej dyscypliny wręcz niewyobrażalne. Za kogo zapłacono najwięcej? Przedstawiamy najdroższe transfery w historii piłki nożnej.

Najdroższe transfery w historii piłki nożnej a Paris Saint Germain

Pierwsze miejsce w zestawieniu najdroższych transferów w historii piłki nożnej, zajmuje Neymar, który został w 2017 roku wykupiony z FC Barcelona przez Paris Saint Germain za kwotę 222 milionów euro. Napędzany wówczas katarskimi pieniędzmi klub zdecydował się na ruch, który wręcz zszokował piłkarski świat, sięgając po gwiazdę Barcelony, czyli Neymara. Jak donoszą specjaliści, którzy prowadzą rankinglegalnych drugi najdroższy transfer w historii również dotyczy zawodnika, za który zapłacił ten sam klub, czyli Paris Saint Germain. W 2018 roku wykupił on Kyliana Mbappe z AS Monaco za kwotę 180 milionów euro, tym samym płacąc za tę wschodzącą gwiazdę drugą najwyższą kwotę w historii piłkarskiego świata. Ogromne pieniądze wyłożone wówczas za 19-latka również zszokowały świat futbolu. Francuz jednak co sezon prezentuje świetną formę i niejednokrotnie przyczynił się do zwycięstwa drużyny.

Kolejne miejsca należą do Barcelony

Trzeci najdroższy transfer w historii piłki nożnej dotyczy Ousmane Dembele. Został on wykupiony z Borussii Dortmund przez Barcelonę w 2017 roku za kwotę 140 milionów euro. Czwarte miejsce w rankingu najdroższych transferów w historii piłki nożnej również należy do piłkarza, który został wykupiony przez FC Barcelona. Mowa tutaj o transferze z Liverpoolu do Barcelony w 2018 roku Philippe Coutinho, za którego Duma Katalonii zapłaciła 135 milionów euro.

Top 10 najdroższych transferów w historii piłki nożnej

Piąte miejsce w zestawieniu top 10 najdroższych transferów w historii piłki nożnej należy do Joao Felix, który w 2019 roku został wykupiony przez Atletico Madryt z Benfica za kwotę 127,2 milionów euro. Świat był dość mocno zdziwiony, kiedy drużyna ta zapłaciła za nastolatka tak wysoką kwotę. Szóste miejsce należy do Enzo Fernandeza, który w 2023 roku został wykupiony z Benfica przez Chelsea za 121 milionów euro. Zakup tego piłkarza za tak dużą kwotę budził wątpliwości ze względu na to, że zawodnik ten rozegrał wcześniej jedynie 29 spotkań w lidze portugalskiej.

7 miejsce w rankingu najdroższych transferów piłkarskich należy do Antionie Griezmanna, który został wykupiony w 2019 roku z Atletico Madryt przez Barcelonę za kwotę 120 milionów euro. Ósme miejsce należy do Jacka Grealisha, który został wykupiony przez Manchester City w 2021 roku z Aston Villa za kwotę 117,5 miliona. 9 miejsce należy do Cristiano Ronaldo. Był to głośny i bez wątpienia trafny transfer. Został on wykupiony z Realu Madryt przez Juventus w 2018 roku za kwotę 117 milionów euro. Zestawienie to zamyka Eden Hazard który, został wykupiony przez Real Madryt z Chelsea za 115 milionów. Można jednak powiedzieć, że był to jeden z najgorszych transferów w historii piłki nożnej.