Które sporty warto trenować?

Decydując się na regularnie uprawianie sportu, warto na początek dokładnie określić, jaki cel chcemy osiągnąć poprzez trenowanie. Jedni chcą opanować sztukę samoobrony, drudzy poczuć adrenalinę, a jeszcze inni walczyć z przeciwnikiem.

Dobrze dobrany trening pozwala kształtować swoją osobowość, cierpliwość, siłę oraz wytrzymałość.

Leniwe społeczeństwo? Czy brak czasu?

Nie da się ukryć, że Polacy nie słyną ze sportowego trybu życia. Choć obserwuje się tendencję zwyżkową i na ulicach widać coraz więcej osób trenujących bieganie, to jednak nadal mnóstwo osób woli przysłowiową kanapę i oglądanie TV. Czasem wynika to z lenistwa. Ludzie przychodzą po pracy i nie chce im się wychodzić na zewnątrz, wolą pooglądać tv, pograć w gry komputerowe, zagrać w legalnym kasynie online (niekoniecznie wydając pieniądze, bo można grać za darmo), poczytać portale internetowe. Inni nie mają po prostu na to czasu. Praca, codzienne obowiązki, dzieci itd. Czasem jednak warto zrobić osobisty „rachunek sumienia” i sprawdzić czy nie uda nam się znaleźć tych 30 minut dziennie na jakąś aktywność.

Jaka sztuka walki będzie odpowiednia dla osób zestresowanych?

Okazuje się, że najlepszym sportem walki dla osób cierpiących na przewlekły stres jest Muay Thai. W Polsce ten boks tajski popularyzowany jest od kilkunastu już lat, natomiast narodowym sportem jest w Tajlandii.

Na trening mogą uczęszczać się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a nawet dzieci. Charakterystycznymi elementami tej sztuki walki jest zadawanie ciosów łokciami i kolanami.

Treningi są dosyć wymagające i wyczerpujące dla całego ciała, ale za to bardzo satysfakcjonujące. Pomagają wzmocnić całe ciało, nadać mu elastyczności oraz rozgrzać do walki. Ciosy można ćwiczyć w powietrzu, ale także z workiem treningowym lub brać udział w sparingach.

Który sport wybrać, gdy chcemy ćwiczyć samoobronę?

Najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą ćwiczyć własną samoobronę jest Krav Maga. Podczas treningu uczymy się przede wszystkim chwytów i odruchów, które pozwalają skutecznie chronić się w momencie zagrożenia życia.

Trener uczy również wykorzystywania różnych przedmiotów takich jak damska torebka czy parasol, dzięki czemu człowiek zyskuje przewagę nad przeciwnikiem. Na Krav Magę zapisują się przeważnie mężczyźni, ale także kobiety. Coraz częściej również rodzice zapisują na trening dzieci, aby nauczyły się skutecznie chronić swoje życie w momentach opresji.

Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające?

Wiele osób decyduję się na to, aby regularnie chodzić na siłownię, dzięki czemu można wzmocnić swoje mięśnie i zachować zdrową sylwetkę. Jednak jak się okazuje, bardzo łatwo można także zrobić formę we własnym domu, ponieważ można ćwiczyć z ciężarem własnego ciała.

Ćwiczenia, które warto wykonywać w domu to:

  • pompki,
  • przysiady,
  • planki,
  • nożyce,
  • brzuszki.

Najlepszym rozwiązaniem okazuje się trening co drugi dzień, dzięki czemu dajemy naszym mięśniom odpowiedni czas na odpoczynek i regenerację. Intensywne ćwiczenia i zwiększone tempo pozwalają także szybko spalić zbędny tłuszcz.

Pływanie – jeden z najzdrowszych sportów świata.

Pływanie jest obecnie jednym z najlepszych sportów ogólnorozwojowych dla całego ciała. Doskonale wzmacnia kręgosłup i zmusza do pracy wszystkie mięśnie.

Woda, w której płyniemy stawia opór, dzięki czemu musimy wkładać w wykonywany ruch jeszcze większy wysiłek. Dodatkowo pływanie pozwala podnieść tętno, a to powoduje poprawę wydolności serca.

Kolejnymi korzyściami z uprawiania takiego sportu jest relaks i uodparnianie się na codzienne stres. Wystarczy pływać około pół godziny dziennie, aby schudnąć, wyrobić sobie lepszą kondycję oraz wzmocnić układ odpornościowy.

Dlaczego warto uprawiać jakikolwiek sport?

Istnieje wiele powodów, dla których warto jest zdecydować się na uprawianie konkretnego sportu lub codziennych ćwiczeń. Każdy rodzaj wysiłku fizycznego ma świetny wpływ na naszą sylwetkę, ale również poprawia funkcjonowanie całego organizmu.

Jedną z najważniejszych zalet trenowania jest oczywiście wpływ na zdrowie. Wzmacniamy serce i obniżamy ryzyko chorób. Usprawniamy działania układu krwionośnego i regulujemy poziom cukru we krwi. Zwiększamy gęstość kości, minimalizując ryzyko złamań oraz zwiększamy masę mięśniową, dzięki czemu jesteśmy silniejsi i bardziej wytrzymali.

Już sama poranna gimnastyka pobudza nasze ciało i mózg do działania, a także dodaje nam energii. Samo ciało natomiast ujędrni się, a nawet wymodeluje. Nasze samopoczucie jest też znacznie lepsze, poprawiamy kreatywność i produkujemy hormony szczęścia, które tak ważne są w obecnych czasach dla każdego człowieka.