uzależnienie od bukmacherki

Uzależnienie od bukmacherki – czym jest i jak z niego wyjść?

Uzależnienie od bukmacherki – jak to z nim jest?

Uzależnienie od bukmacherki nie jest tak błahym problemem jakby mogło się wydawać. Ktoś może pomyśleć, że skoro nie mamy do czynienia z zażywaniem żadnej substancji, to uzależnienie nie jest problem. Otóż uzależnienie psychiczne może być tak samo złe w skutkach (albo nawet gorsze) jak uzależnienie psychiczne.

Uzależnienie od bukmacherki jaki rodzaj uzależnienia behawioralnego

Uzależnienie od bukmacherki jest rodzajem uzależnienia behawioralnego. W przeciwieństwie do uzależnienia od używek takich jak alkohol tutaj mamy do czynienia z pewnymi nawykami. Uzależniamy się od konkretnych bodźców, które dostarczają nam ekscytacji. Często bywa tak, że nasz mózg stara się bronić przed nagłymi skokami dopaminy. Przez to wykorzystuje swoje mechanizmy obronne, abyśmy nie czuli zbyt mocnej i zbyt nagłej ekscytacji.

Tutaj mamy do czynienia z pewnym paradoksem, gdyż ta funkcja obronna może mieć zupełnie odwrotny efekt. Kiedy skok dopaminy jest mniej drastyczny, a my nie odczuwamy tak silnej ekscytacji jak na początku, zaczynamy szukać mocniejszych doznań.
W przypadku uzależnienia od substancji chemicznych objawiało by się to sięganiem po co raz większą dawkę. W przypadku uzależnień behawioralnych bywa tak, że nałogowiec zaczyna szukać coraz częstszych i coraz bardziej ekstremalnych doznań.

Uzależnienie behawioralne – jak działa?

Gdy spojrzymy na sytuację osoby uzależnionej od hazardu możemy zauważyć kilka tendencji. Kiedy taka osoba przestaje się kontrolować, zaczyna wydawać coraz więcej pieniędzy na swój nauk. Jeśli chodzi o uzależnienie od bukmacherki, to objawia się to coraz bardziej ryzykownym obstawianiem. W grę zaczynają wchodzić coraz większe sumy. Nie chodzi już po prostu o wygraną, ale o to, by poczuć jak najwięcej emocji.

Uzależnienie od zakładów bukmacherskich – skutki

Kiedy nie potrafimy kontrolować swojego nałogu zaczynamy popadać w ruinę finansową i emocjonalną. Okazuje się, że zaczynamy tracić pieniądze, które potrzebne nam były na najważniejsze potrzeby. Uzależnieni często zaniedbują płacenie rachunków albo oszczędzają na tak ważnych rzeczach jak żywność i ubrania.

Dochodzą do tego poważne skutki emocjonalne takie jak depresja, która może się objawiać na wiele różnych sposób. Jej objawami mogą być problemy ze snem, ciągłe poczucie zmęczenia, brak chęci do utrzymywania relacji z innymi ludźmi i dbania o samego siebie.

Uzależnienie od bukmacherki – oszukiwanie samego siebie

Podczas walki z większością nałogów możemy popaść w pułapkę „jeszcze tylko raz”. W przypadku alkoholika może to być „jeszcze tylko jedna butelka i kończę z tym”. W przypadku uzależnienia od pornografii będzie to „jeszcze jeden film”, a w przypadku zakładów bukmacherskich będzie to „obstawię jeszcze tylko raz”.

Prawda niestety wygląda tak, że jeśli nie jesteśmy w stanie teraz się powstrzymać, to jest bardzo mała szansa, że będziemy umieć się powstrzymać następnym razem. Tak oto każda kolejna sytuacja staja się tym „ostatnim razem”. Uzależnienie od bukmacherki może więc być naprawdę opłakane w skutkach i upośledzić nam w dużym stopniu zdolność rozsądnego podejmowania decyzji.