kontrowersyjne hasło

Kontrowersyjne hasło na koszulkach reprezentacji Ukrainy

Kontrowersyjne hasło na koszulkach reprezentacji Ukrainy

Kontrowersyjne hasło na koszulkach reprezentacji Ukrainy: Już wkrótce odbędą się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Planowo miały mieć one miejsce w 2020 roku, jednak przełożono je ze względu na pandemię koronawirusa. Oprócz kwestii ściśle sportowych, w takich wydarzeniach może dochodzić też do pomniejszych kontrowersji. U niektórych środowisk oburzenie wywołały koszulki, jakie założą ukraińscy piłkarze.

Reprezentacja Ukrainy wzbudziła niesmak

Andriej Pawełko, szef Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej, w ostatnią niedzielę przekazał informacje na temat ukraińskiej drużyny. Zainteresowanie niektórych środowisk w Polsce wzbudziło hasło, które pojawia się na nowych koszulkach. Chodzi o napis „Sława Ukrajini! Herojam sława!”, które dosłownie oznacza „Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom!”. Samo w sobie nic złego oczywiście nie oznacza, ale warto zwrócić uwagę na historię tego okrzyku. Otóż wykorzystywały je organizacje OUN i UPA, które między innymi brały udział w mordowaniu Polaków na Wołyniu.

Prezes tłumaczy swoje motywacje

– Wierzymy, że kontur Ukrainy doda sił zawodnikom, ponieważ będą walczyć o całą Ukrainę – przekazał Pawełko, a walka ta ma charakter dwuznaczny. Chodzi tutaj nie tylko o rywalizację sportową, ale też o pewien manifest polityczny. Mianowicie na koszulkach ma się znaleźć też mapa Ukrainy razem z Donbasem i Krymem. Jest to jednoznaczne sprzeciwienie się polityce Rosji. O ile większość Polaków sama nie lubi Rosji i nie miałaby nic przeciwko takiemu przekazowi, tak hasło może wzbudzać pewne kontrowersje. Korzystali wszak z niego ukraińscy nacjonaliści, którzy w 1943 r. dokonali masowego morderstwa na Woływniu. W jego wyniku życie straciło ponad 100 tysięcy ludzi.

Czy to kontrowersyjne hasło wywoła jakieś konflikty jeśli chodzi o relacje między Polską a Ukrainą? Miejmy nadzieję, że nie i że intencjami ukraińskiego związku piłkarskiego nie jest pochwalenie zbrodniarzy z tamtych czasów. Dobrym krokiem byłoby złożenie stosownego oświadczenie i wyjaśnienie Polakom całej tej sytuacji.