Natalia Kaczmarek

Natalia Kaczmarek we wspaniałej formie

Natalia Kaczmarek we wspaniałej formie

Natalia Kaczmarek dała ostatnio wspaniały popis. Udało jej się przebiec 400 metrów w ciągu 51,03 s. Zdobyła więc piąty najlepszy wynik w całej historii polskiej lekkoatletyki. Jest udział w igrzyskach w Tokio jest więc już pewny. Nie jest to jej pierwszy sukces w tym sezonie, gdyż miała już brać udział mistrzostwach świata sztafet, które odbyły się w Chorzowie. Biegła ona wtedy na ostatniej zmianie, a efekt tego biegu był zachwycający.

Igrzyska olimpijskie w Tokio 2021

Jeszcze niedawno był problem związany z igrzyskami w Tokio. Nie było pewności, czy się w ogóle odbędą ze względu na pandemię koronawirusa. Przypomina, że niedawno japoński rząd ogłosił stan wyjątkowy w związku z bardzo wysoką liczbą zakażeń. Nie zdecydowano się jednak na całkowite odwołanie igrzysk w Tokio i bardzo dobrze. Miałoby to tragiczne skutki, gdyż olimpiada jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń sportowych na świecie. Oznacza to chociażby olbrzymi korzyści finansowe dla jego organizatorów a także na gospodarkę kraju, w której się je organizuje. Gdy gra toczy się o tak ogromne pieniądze, nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek zawahanie.

Już wcześniej premier Japonii Yoshihide Sugi zadeklarował, że stan wyjątkowy nie wpłynie na organizację Igrzysk. Wielu Japończyków uważa, że premier podejmuje decyzje zbyt wolno, jak chodzi o restrykcje sanitarne. Ciekawe jest również, że mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni w większości wyrażają poparcie dla wprowadzenia stanu wyjątkowego. Kraj ten nie był jednak w żadnej dramatycznej sytuacji podczas pandemii, gdyż liczba ofiar COVID-19 była stosunkowo niewielka.

Ile warte są igrzyska w Tokio?

Yuki Masujima, ekonomista z Bloomberg Econimcs wspomina o opłakanych skutkach gospodarczych odwołania olimpiady. Ośrodek Bloomberg Economics przeprowadził rachunki, mające na celu oszacowanie, ile kosztowałoby odwołanie igrzysk. Łączne straty wyniosłyby ok. 125 mln zł, co oznacza 0,7 PKB Japonii. Jest to więc bardzo duża suma, której straty nie można tak po prostu zaakceptować. Zwłaszcza, że w obecnej sytuacji rządy powinny robić jak najwięcej, aby odbudowywać gospodarkę po pandemii. Zorganizowanie olimpiady powinno więc być nieocenionym źródłem gotówki, który postawi Japonię jako jeden krajów, które najlepiej poradziły sobie gospodarczo z pandemią COVID-19.

Najprawdopodobniej na igrzyskach będą obowiązywały ograniczenia sanitarne. Same w sobie mogą one nieco zachwiać budżet Japonii, ale wciąż duże lepsze to niż całkowite ich odwoływanie. Jeśli konieczne będzie przeprowadzenie igrzysk bez kibiców zza granicy, kraj ten będzie musiał liczyć się ze stratą, wynoszącą ok. 21 mld złotych. To nadal dużo pieniędzy, choć jest to jedyne 0,1% PKB. Dużo mniej niż w przypadku całkowitego zrezygnowania z tej prestiżowej imprezy. Ale skoro wiemy już, że się odbędą, to liczmy, że Natalia Kaczmarek poradzi sobie na nich koncertowo.