szachy

Obstawianie partii szachowych. Czy da się na tym zarobić?

Bukmacherka kojarzy nam się głównie z takimi dziedzinami jak wyścigi konne czy piłka nożna (więcej o piłce nożnej przeczytasz tutaj). Nie oznacza to jednak, że innych sportów nie da się obstawiać. Wręcz przeciwnie, każda gra daje okazje do małej dawki hazardu i szachy wcale się tutaj nie różnią. Szachy od niedawna przeżywają drugą młodość, więc warto przyjrzeć im się bliżej.

Skąd wzrost popularności szachów?

Jeszcze niedawno się mogło wydawać, że szachy to archaiczna gra dla elity. A jednak znów weszła w łaski publiki głównie za sprawą serialu „Gambit Królowej”, opowiadającego historię fikcyjnej postaci Beth Harmon. W naszym kraju również przyczyniły się do tego osiągnięcia Jana Krzysztofa Dudy młodego mistrza szachowego, który pokonał nawet takich gigantów jak Magnus Carlsen. Jest to oczywiście bardzo dobra wiadomość, ponieważ szachy to jedna z tych kier, które bardzo korzystnie wpływają na nasz rozwój intelektualny. O ile takie sporty jak koszykówka czy kolarstwo zwiększają naszą sprawność fizyczną, tak szachownica to prawdziwa sztanga dla naszego umysłu. Dzięki partiom szachowym rozwijamy myślenie strategiczne oraz zdolności przewidywania. Wszak w szachach trzeba nie tylko reagować na to, co już się dzieje na szachownicy, ale też brać pod uwagę ewentualny rozwój sytuacji.

Jakie zmienne się liczą?

Czym szachy różnią się od innych sportów, jeśli chodzi o obstawianie? Gdy przykładowo mamy do obstawienia mecz piłkarski to oprócz samego wyłonienia zwycięzcy musimy też podać konkretny wynik. Czasami dochodzą też takie czynniki jak liczba fauli czy liczba rzutów wolnych. W szachach też występuje określona liczba zmiennych. Oczywiście wyniku zazwyczaj nie liczy się tak jak w piłce nożnej, bo w jednej partii można wygrać tylko raz. Można natomiast jako wygodną zmienną potraktować liczbę zbitych figur. Alternatywą do liczby figur jest ich wartość. Pewnie nie każdy o tym wie, ale w szachach można liczyć punkty jak w każdej innej grze. Jak wygląda punktacja w szach? Oczywiście najmniej warte są pionki, a za zbicie go mamy zaledwie jeden punkt. Później się pojawiają figury lekkie czyli goniec i skoczek, który punktujemy za 3. Następnie mamy tak zwane figury ciężkie czyli dwie wieże i hetmana. Ta ostatnia figura ma największą wartość.

1 komentarz w temacie “Obstawianie partii szachowych. Czy da się na tym zarobić?

  1. Interesująca alternatywa do obstawiania, jak ktoś się zna na szachach. Inaczej bym w to nie wchodził, szachy jak wszystkie inne sporty są nieprzewidywalne.

Komentowanie wyłączone