Christiano Ronaldo

Polacy nie uklękli na Wembley

Polacy nie uklękli na Wembley – o co tyle hałasu?

Polacy, tak jak i Czesi, zbuntowali się przeciwko nowej świeckiej tradycji na Wembley. Chodziło o uklęknięcie w ramach wyrażenia solidarności z czarnoskórymi ofiarami rasizmu. Oczywiście akcja ta nawiązuje do działań ruchu Black Lives Matter, o których mogliśmy usłyszeć pod koniec ubiegłego roku. Rozpoczęły się one po tym, jak George Floyd, czarnoskóry mężczyzna, zginął z ręki z białego policjanta. Dużo osób przyjęło to wydarzenie jako swego rodzaju symbol walki z rasizmem. Ruch ten jednak zaczął iść w dosyć dziwnym kierunku.

Jednym z owoców tego ruchu stały się akcje, polegające na klękaniu. Oczywiście chodziło o klękanie ze strony osób białoskórych, którzy mieli w ten sposób wyrazić solidarność. Akcje te również odwołują się do czasów kolonialnych oraz niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych. W tym miejscu pojawia się pewien problem, gdyż nie wszystkie państwa europejskie brały udział w kolonizacji. A więc nie wszystkie są za nią odpowiedzialne. Z pewnością nie było wśród nich Polski, więc branie odpowiedzialności za właścicieli niewolników i kolonizatorów sprzed kilkuset lat, wydaje się olbrzymim absurdem.

Klękanie przed meczem – o co chodzi?

Przypomnijmy sobie także, że klękanie nie jest jakimś losowym gestem okazania szacunku. Jest przede wszystkim gest poddaństwa. Poddany klęka przed królem, podobnie jak osoba religijna klęka przed bóstwem, w które wierzy (bez względu na to, jaką religię mamy na myśli). W tym wypadku jednak chodzi o klękanie przed nie tyle ofiarami kolonizacji, co potomkami dawnych niewolników i ludów uciśnionych.

Pojawia się tu jednak pewna pułapka, gdyż akcje te nie biorą pod uwagę, że sam kolor skóry w dzisiejszych czasach niczego nie dowodzi. Jeśli spotkamy losową osobę czarnoskórą i losową osobę o białym kolorze skóry, nie jesteśmy w stanie idealnie zgadnąć jej pochodzenia oraz pozycji społecznej. Mimo to biali, uczestniczący w akcjach, klękają przed czarnoskórymi jedynie ze względu na kolor skóry. Czy nadużyciem byłoby określenie takich akcji za rasistowskie same w sobie?

Polacy na Wembley

Sytuacja, o której mówimy, miała miejsce podczas ostatniego meczu z Anglią na stadionie Wembley. Drużyna angielska w ramach solidarności z ruchem Black Lives Matter zdobyła się na ten gest i piłkarze uklękli. Polacy jednak nie dostosowali się do tego i zajęli stojące pozycje. Mimo to uznali, że również wezmą udział w okazaniu szacunku i sprzeciwieniu się rasizmowi, poprzez wskazanie palcem na napis „respect” na swoich koszulkach. Jak widać, można zdobyć się na gest bez klękania.