pzpn nowy prezes

PZPN i zmiany w zarządzie. Dziś poznamy nowego prezesa

PZPN będzie miało nowego prezesa. Kto zamiast Bońka?

PZPN już od dwóch kadencji jest zarządzany przez Zbigniewa Bońka. Jego druga kadencja jednak chyli się ku końcowi i konieczne jest przeprowadzenie nowych wyborów. Faworytem jest Cezary Kulesza. Cieszy się on dużo większym poparciem od swojego rywala Marka Koźmińskiego, choć nic nie jest jeszcze przesądzone. Wszystko okaże się po głosowaniu.

Wybory nowego prezesa PZNP

Dzisiaj dowiemy się, kto zostanie nowym prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jeśli jednak śledzimy uważnie, co dzieje się za kulisami polskiej piłki, to możemy się domyślać, że będzie nim Cezary Kulesza. Głównym jego przeciwnikiem jest Marek Koźmiński, choć wszystko wskazuje na to, że ten drugi nie będzie mógł się cieszyć wygraną.

Wybory sprzed pięciu latu

Ostatnie wybory miały miejsce pięć lat temu, gdzie Zbigniew Boniek wręcz zmiażdżył Józefa Wojciechowskiego. Uzyskał on wtedy 99 punktów, a jego rywal jedynie 16. Tak oto Boniek utrzymał się na stanowisku. Kadencja jednak skończy się dzisiaj, 18 sierpnia, i konieczne jest wybranie następcy. To właśnie dziś odbędzie się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze PZPN. Jeżeli  Cezary Kulesza zdobędzie większość głosów, to stanie się nowym prezesem.

Cezary Kulesza najprawdopodobniej wybierze 12 „baronów” na członków związkowego zarządu. Baronami nazywa się prezesów wojewódzkich związków, a wśród faworytów znajdują się Radosław Michalski, Eugeniusz Nowak i Paweł Wojtyła. Warto zauważyć, że przez pewien czas wspierały one Marka Koźmińskiego, ale najwidoczniej się to zmieniło.

Kuleszę wspiera również Marek Łukiewski, prezes Warmińskiego Związku Piłki Nożnej, ale nie przyjął oferty członkostwa w zarządzanie. Poparcie dla Koźmińskie jest bardzo mało. Po jego stronie jest jedynie trzech prezesów, tj. Mirosław Malinowskie, Andrzej Padweski i Ryszard Kołtun.

Kim są kandydaci na nowego prezesa PZPN?

Cezary Kulesza przez wiele lat był prezesem Jagielloni Białystok. Również w PZPN-ie miał okazje dokonywać ważnych decyzji jako jego wiceprezes. Nie można zapinać, że Kulesza przez wiele lat osiągał sukcesy jako piłkarz. Grał między innymi dla Gwardii Białystok, Olimpii Białystok czy MZKS Wasilków. Nie ma więc co wątpić w jego kompetencje, bo jak widać ma duże doświadczenie zarówno jako sportowiec, jak i wpływowy członek związku.

Marek Koźmiński również ma na swoim koncie sukcesy piłkarskie. Grał w reprezentacji polski między rokiem 1992 a 2002. Podobnie jak jego rywalowi nie brakuje mu zdolności zarządczych. Był bowiem nie tylko właścicielem Górnika Zabrze ale także wiceprezesem do spraw zagranicznych PZPN i wiceprezesem do spraw szkoleniowych.