chorwacja

Kazimierz Górski zostanie patronem stadionu narodowego

Kazimierz Górski będzie patronem stadionu narodowego

Kazimierz Górski wreszcie będzie oficjalnie patronem naszego stadionu w Warszawie. Decyzję tak naprawdę podjęto jeszcze w czerwcu 2012 roku, ale długo zajęło wprowadzenie jej w życie. Warto jednak wspomnieć, że niedługo po jej ogłoszeniu w pobliżu stadionu pojawił się pomnik tego słynnego trenera. Nie można było jednak nadać stadionowi nowej nazwy ponieważ, jak tłumaczyło Ministerstwo Sportu i Turystyki, taką decyzję trzeba by było ustalić ze sponsorem, a nie było wiadomo, kto nim zostanie. Oznaczałoby tu stratę finansową, więc niestety przyczyny ekonomiczne przesądziły o sprawie.

Kazimierz Górski zaczął swoją karierę seniorską w RKS Lwów w roku 1936. Grał również w czasach drugiej wojny światowej, a od 1952 roku przeszedł do kariery trenerskiej, gdzie swoje drużyny (w tym reprezentację Polski) doprowadzał wielokrotnie do świetnych zwycięstw. Żaden polski fan piłki nożnej nie zaprzeczy temu, że Górski to jeden z najbardziej zasłużonych sportowców, jakich wydała polska ziemia. Kto więc mógłby być lepszym patronem stadionu narodowego?

Upamiętnienie sławnego trenera

Kazimierza Górskiego wiele osób uważało wręcz za bohatera narodowego. Na jego pogrzebie zebrały się prawdziwe tłumy, w tym najważniejsze osoby w kraju. Przemówienie na temat Górskiego wygłosił nawet ówczesny prezydent Lech Kaczyński, który powiedział, że takich ludzi potrzeba w naszym kraju.

Oficjalne nadanie imienia

Oficjalne nadanie imienia będzie miało miejsce 10 października w niedzielę. Dzień wcześniej Polska rozegra mecz z San Marino w ramach eliminacji do mistrzostw świata. W dzień nadania imienia zaś odbędzie się kilka pomniejszych wydarzeń, między innymi dziecięce szkółki piłkarskie PGE zmierzą się na stadionie narodowym, a także pojawią się piłkarze dawnej kadry Jerzego Engela. Nie zabraknie też polskich parlamentarzystów, którzy nie mogą przegapić takiej okazji do pokazania swojego zaangażowania w polski sport.

Patronat nad tym wydarzeniem objął Cezary Kulesza, obecny Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wstęp na stadion będzie tego dnia bezpłatny, ale konieczne będzie pobranie darmowej wejściówki.